1TB m.2 SSD nvme western digital black sn850x (wds100t2x0e)
🔥Selling fast!
1TB m.2 SSD nvme western digital black sn850x (wds100t2x0e)
EXTRA -10%
from
€262.19
to
- 10%
- 10%
€235.98
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=8152879&productId=6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97&quantity=10"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
470
Points earned
In stock
Description
Item No.
6a47732b-187f-466a-8d4e-b6d158ceca97
1TB M.2 SSD NVME Western Digital Black SN850X (WDS100T2X0E)
Attributes
Hdd General Characteristics
- Storage Capacity: 1 TB
Hard Drive General Characteristics
- Reading Speed: Up to 7300 MB/s
- Write Speed: Up to 6300 MB/s
Details
Product Specification
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 1TB |
| Hardware Encryption | Yes |
| NAND Flash Memory Type | 3D triple-level cell (TLC) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Features | Game Mode 2.0, Adaptive thermal monitoring, overhead balancing, predictive loading, Microsoft DirectStorage API support |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 2.38 mm |
| Weight | 7.5 g |
| Performance | Performance |
| SSD Endurance | 600TB |
| Internal Data Rate | 7300 MBps (read) / 6300 MBps (write) |
| 4KB Random Read | 800000 IOPS |
| 4KB Random Write | 1100000 IOPS |
| Expansion & Connectivity | Expansion & Connectivity |
| Interfaces | 1 x PCI Express 4.0 x4 (NVMe) - M.2 M key |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Software & System Requirements | Software & System Requirements |
| Software Included | WD_BLACK Dashboard (Windows only) |
| OS Required | Microsoft Windows 10 or later |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | RoHS, BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB3(B), FCC, KCC, Morocco, RCM, TUV, UL, VCCI |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Storage Temperature | -40 °C |
| Max Storage Temperature | 85 °C |
| Compatibility Information | Compatibility Information |
| Designed For | Sony PlayStation 5 |