Startech.com 1m displayport 2.1 cable, vesa-certified, dp40 dp 2.1 cable - displayport cable - displayport (m) latched to displayport (m) latched - displayport 2.1 - 1 m - passive, 8k60hz support, 4k144hz support, 1440p support 240hz, up to 40GBps data t
🔥Selling fast!
Startech.com 1m displayport 2.1 cable, vesa-certified, dp40 dp 2.1 cable - displayport cable - displayport (m) latched to displayport (m) latched - displayport 2.1 - 1 m - passive, 8k60hz support, 4k144hz support, 1440p support 240hz, up to 40GBps data t
€23.79
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=25&pid=8701887&productId=6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149&quantity=10"}]
–+
46
Points earned
In stock
Description
Item No.
6475dd4e-dc62-4010-903e-ad8b13a41149
Product Specification
TypeDisplayPort cable
TechnologyShielded
Shielding MaterialAluminum mylar foil with braid
Jacket MaterialThermoplastic elastomer (TPE)
American Wire Gauge (AWG)30
Plated ConnectorNickel
FeaturesPassive cable, 8K60Hz support, 4K144Hz support, 1440p support 240Hz, up to 40GBps data transfer rate, UHBR10, HDR support, strain relief, EMI protection, halogen free, copper conductors, DisplayPort Multi-Stream Transport (MST), 32 audio channels, HDR10 support, ABS housing, G-Sync
Attributes
Details
Product Specification
| Type | DisplayPort cable |
| Technology | Shielded |
| Shielding Material | Aluminum mylar foil with braid |
| Jacket Material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Passive cable, 8K60Hz support, 4K144Hz support, 1440p support 240Hz, up to 40GBps data transfer rate, UHBR10, HDR support, strain relief, EMI protection, halogen free, copper conductors, DisplayPort Multi-Stream Transport (MST), 32 audio channels, HDR10 support, ABS housing, G-Sync support, FreeSync support, Variable Refresh Rate (VRR), 600 bend lifespan, 10000 insertions lifespan |
| Length | 1 m |
| Outside Diameter | 6.5 mm |
| Colour | Black |
| Weight | 66 g |
| Connectivity | |
| Connector | 20 pin DisplayPort - male - latched |
| Connector (Second End) | 20 pin DisplayPort - male - latched |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | DisplayPort 2.1, RoHS, WEEE, VW-1, HDCP 2.2, DSC 1.2a, VESA DP40 |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 12.8 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 2.1 cm |
| Shipping Weight | 70 g |
| Service & Support | 2-year warranty |