Digitus - displayport cable - displayport (m) to displayport (m) - displayport 1.4 - 1 m - 8k60hz (7680 x 4320) support, 4k144hz support - black
🔥Selling fast!
Digitus - displayport cable - displayport (m) to displayport (m) - displayport 1.4 - 1 m - 8k60hz (7680 x 4320) support, 4k144hz support - black
€10.07
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=4"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8698994&productId=ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402&quantity=4"}]
–+
20
Points earned
Low stock
Description
Item No.
ce211c48-d85b-4e0a-be03-a04eee954402
Product Features
· Resolution: 7680 x 4320p / 60 Hz (UHD-2)· Supports 8K 3D and 16K monitors
· Signal transfer rate of up to 32GBit/s
· Supports up to 4K@144Hz
· Subsampling: YUV 4:4:4
· HDCP version: 2.2
· DisplayPort version: 1.4
· Supported color depth: 30 Bit Deep Color
· Supports HDR10 without restrictions
· Supports Consumer Electronic Control (CEC)
· Supports Lip Sync (audio/video synchronization)
· Supports stereoscopic 3D video
· Supports Display Stream Compression 1.2 (DSC)
· Supports EDID 2.0 (device recognition)
· Supports DVI Version 1.0 (in conjunction with adapters)
· Supports forward error correction (FEC)
· Multi Stream audio/video support: With the 1.4 standard it is possible to connect two 8K or three 4K monitors
· Supports 21:9 Cinemascope
· 32 channel audio support
· Dolby TrueHD capable
· Supports 8-channel LPCM, 192 kHz, 24-bit audio capability
· Supports DTS-HD Master Audio bitstream
· Hood: Aluminum housing
· Super Hi-Vision TV - Standard
Special Features
· DisplayPort plug to DisplayPort plug· Connects PC/Computer, notebook or graphics card for gaming with DP-capable devices such as TVs, screens, monitors, projectors, displays
· Supports the video formats 8K@60Hz, 4K@144Hz and resolutions of 7680 x 4320p and 3840 x 2160p - Also enables a color depth of 30 bits
· Compatible with DP standards 1.4, 1.3 and 1.2
· With aluminum housing, the cable offers optimal quality and protection.
· The panel replay function results in reduced energy consumption for all displays, regardless of their size.
· Multi-stream transmission: This makes it possible to daisy-chain displays. Multiple video signals are transmitting using a single cable.
Attributes
Details
Product Specification
| Type | DisplayPort cable |
| Technology | Triple shielded |
| American Wire Gauge (AWG) | 28 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | 8K60Hz (7680 x 4320) support, 4K144Hz support, Ultra HD (8K) support, DisplayPort Multi-Stream Transport (MST), 32 audio channels, HDR10 support, 3D video supported, Chroma subsampling (4:4:4), Forward Error Correction, Lip-Snyc supports, DTS-HD support, Dolby TrueHD support, aluminium housing, 30-bit Deep Color, up to 80GBps transfer rate, 21:9 cinemascope support, LPCM 8Ch, 192kHz, 24-bit audio support |
| Length | 1 m |
| Colour | Black |
| Width | 7 cm |
| Depth | 2 cm |
| Height | 21.5 cm |
| Weight | 60 g |
| Connectivity | |
| Connector | 20 pin DisplayPort - male |
| Connector (Second End) | 20 pin DisplayPort - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | DisplayPort 1.4, DVI 1.0, CEC, HDCP 2.2, DSC 1.2, EDID 2.0 |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 7.5 cm |
| Shipping Depth | 2.3 cm |
| Shipping Height | 23.5 cm |
| Shipping Weight | 80 g |