Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 50 cm - sftp, pimf - cat 6e - ieee 802.3 - halogen-free, molded, snagless - blue (pack of 10)
🔥Selling fast!
Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 50 cm - sftp, pimf - cat 6e - ieee 802.3 - halogen-free, molded, snagless - blue (pack of 10)
€18.98
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Blue
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=18&pid=8698914&productId=63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127&quantity=10"}]
–+
36
Points earned
In stock
Description
Item No.
63263911-5741-4b1a-8708-7269ce2b3127
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
· 10 pieces
Special Features
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent red colored plug with metal shielding for easy identification of Category 6 (250 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Packaged Quantity | 10 (specifications are for single item) |
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6e - IEEE 802.3 |
| Technology | SFTP, PiMF |
| Wiring Scheme | T568B |
| Shielding Material | Metal foil with braid |
| American Wire Gauge (AWG) | 27/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Halogen-free, molded, snagless, PoE+ Ready, strain relief, length indication, kink protection, latch protection, poly bag package |
| Length | 50 cm |
| Colour | Blue |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | IEC 60332-1, IEC 61034, EN 50173, ANSI/TIA-568-C, ISO/IEC 11801-1 - up to 250 MHz |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |