Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 0.5 m - 6.5 mm - s/ftp - cat 7 - halogen-free, snagless - green
🔥Selling fast!
Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 0.5 m - 6.5 mm - s/ftp - cat 7 - halogen-free, snagless - green
€6.39
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Green
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=4"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8990522&productId=555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468&quantity=4"}]
–+
12
Points earned
Low stock
Description
Item No.
555e986d-8845-49df-985b-c68e9e1e3468
Special Features
- Twisted pair patch cable with RJ45 connectors
- Integrated snagless connector for latch protection
- Gold plated pins for better conductivity and elimination of signal loss
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 7 |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Aluminium braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH)/ Thermoplastic elastomer (TPE) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Halogen-free, snagless, strain relief, latch protection, corrosion-resistant, polycarbonate housing, copper conductors, twisted pair cable, bending radius 78mm, gold-plated pins |
| Length | 0.5 m |
| Diameter | 6.5 mm |
| Colour | Green |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, RoHS, ISO/IEC 11801, REACH, CP65 - up to 600 MHz |
| Package Details | Polybag |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 10 years warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |