Equip / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 5 m / s/ftp / cat 6a / halogen-free, outdoor, snagless, stranded / black
🔥Selling fast!
Equip / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 5 m / s/ftp / cat 6a / halogen-free, outdoor, snagless, stranded / black
€9.07
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=246&pid=8704435&productId=6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d&quantity=10"}]
–+
18
Points earned
In stock
Description
Item No.
6946b048-d5ef-4aa5-a5a4-a30fcfff902d
Product Features
- High-speed performance
The patch cable allows data transfer speeds of up to 10GBps and a frequency of 500 MHz, ensuring efficient networking. - Durable construction
Features such as oil resistance and UV resistance make this cable suitable for outdoor applications, providing longevity. - Environmentally friendly
Constructed with a Low Smoke Zero Halogen (LSZH) jacket, this cable minimizes toxic emissions during usage. - Power over Ethernet ready
Supports both PoE and PoE+ for powering devices, simplifying installation and reducing cable clutter. - Reliable shielding
Designed with foil and braid shielding, this cable provides effective EMI/RFI protection for uninterrupted data transmission.
Special Features
- S/FTP technology supports high-speed data transfers up to 10GBps
- Designed for outdoor use with UV-resistant and oil-resistant features
- Low Smoke Zero Halogen jacket enhances safety and reduces environmental impact
- PoE+ and PoE ready for easy powering of devices
- Built-in strain relief to minimize wear and tear
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27/7 |
| Features | Halogen-free, outdoor, snagless, stranded, oil-resistant, UV resistant, PoE+ Ready, strain relief, bare copper conductors, PoE ready, EMI/RFI protection, up to 10GBps |
| Length | 5 m |
| Colour | Black |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | RoHS, IEC 60811-2-1, ISO/IEC 11801, EN 50173 - up to 500 MHz |
| Package Details | Bag |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 65 °C |