Patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 15 m - 5.6 mm - s/ftp - cat 5/5e/6/6a/8 - ieee 802.3bt/ieee 802.3ba - halogen-free, snagless - white
🔥Selling fast!
Patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 15 m - 5.6 mm - s/ftp - cat 5/5e/6/6a/8 - ieee 802.3bt/ieee 802.3ba - halogen-free, snagless - white
€135.66
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: White
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=7"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8701357&productId=835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf&quantity=7"}]
–+
270
Points earned
In stock
Description
Item No.
835b93a6-7721-4843-94b7-964252bfdbbf
Product Features
- Enhanced connectivity
Experience seamless network performance with the 15m White CAT8 Ethernet Cable, featuring up to 40GBps speed for high-speed data transfer and online gaming. Its S/FTP design ensures minimal signal interference, making it ideal for demanding Internet and network tasks. - Durable design
Built to last, this cable boasts a Low Smoke Zero Halogen (LSZH) jacket material, providing a safer cabling solution that minimizes toxic emissions in the event of a fire. Additionally, the snagless design prevents connector damage during installation, ensuring a reliable connection. - Efficient performance
With 100 W PoE++ support, this Ethernet cable facilitates power and data transmission over a single cable, reducing clutter and simplifying setups. The pure bare copper conductors enhance signal integrity, further improving your network's performance.
Special Features
- Supports speeds up to 40GBps for efficient data transfer
- 100 W PoE++ support enables power and data transmission over one cable
- Snagless design and strain relief for enhanced durability
- Low Smoke Zero Halogen jacket for a safer cabling solution
- EMI protection and flame-retardant for reliable, safe operation
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 5/5e/6/6a/8 - IEEE 802.3bt/IEEE 802.3ba |
| Technology | S/FTP |
| Wiring Scheme | T568B |
| Shielding Material | Aluminum mylar foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, snagless, flame retardant, strain relief, test fluke pass, pure bare copper conductors, up to 40GBps, EMI protection, 100W PoE++ support |
| Length | 15 m |
| Diameter | 5.6 mm |
| Colour | White |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | WEEE, TIA/EIA T568B - up to 2000 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 21 cm |
| Shipping Depth | 30.5 cm |
| Shipping Height | 5 cm |
| Shipping Weight | 600 g |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 50 °C |