Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 10 m - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, snagless - black, ral 9011
🔥Selling fast!
Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 10 m - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, snagless - black, ral 9011
€14.99
Only 2 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702621&productId=7b83d32e-53ff-4f0b-8120-f5e3bd481395&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702621&productId=7b83d32e-53ff-4f0b-8120-f5e3bd481395&quantity=2"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702621&productId=7b83d32e-53ff-4f0b-8120-f5e3bd481395&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702621&productId=7b83d32e-53ff-4f0b-8120-f5e3bd481395&quantity=2"}]
–+
28
Points earned
Low stock
Description
Item No.
7b83d32e-53ff-4f0b-8120-f5e3bd481395
Special Features
- CAT 6a RJ-45 shielded plugs with CAT 7 raw cable
- Flexible and soft cable with small bending radius
- Suitable for 10 Gigabit Ethernet, PoE, PoE+, PoE++
- Complies with ISO 11801 Class Ea
- 3P and GHMT tested and certified
- Low smoke (IEC 61034)
- Halogen-free (IEC 60754-2)
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 7 (cable) / CAT 6a (connectors) |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Foil |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Halogen-free, snagless, Slim, flame retardant, PoE+ Ready, strain relief, bare copper conductors, PoE ready, PoE++ ready, bending radius 25mm, ultra flex, up to 10GBps |
| Length | 10 m |
| Diameter | 6 mm |
| Weight | 311 g |
| Colour | Black, RAL 9011 |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | WEEE, 3P, IEC 60754-2, IEC 61034, ANSI/TIA-568-C.2, ISO 11801 Class Ea, UKCA, GHMT, EN50173, IEC-60332-1-2 - up to 500 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 25 cm |
| Shipping Depth | 5 cm |
| Shipping Height | 20 cm |
| Shipping Weight | 313 g |