Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 3.8 mm / f/ftp / cat 6a / ieee 802.3 / slim, halogen-free / black
🔥Selling fast!
Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 3.8 mm / f/ftp / cat 6a / ieee 802.3 / slim, halogen-free / black
€8.43
Only 2 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8704063&productId=8b0097ea-4fd8-4f9c-8f69-59a2d0b72de6&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8704063&productId=8b0097ea-4fd8-4f9c-8f69-59a2d0b72de6&quantity=2"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8704063&productId=8b0097ea-4fd8-4f9c-8f69-59a2d0b72de6&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8704063&productId=8b0097ea-4fd8-4f9c-8f69-59a2d0b72de6&quantity=2"}]
–+
16
Points earned
Low stock
Description
Item No.
8b0097ea-4fd8-4f9c-8f69-59a2d0b72de6
Product Features
· Outer casing: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)· Total diameter: 3.8 mm ± 0.15 mm
· Conductor stranded: AWG 32/7 bare copper, 0.12 ± 0.005 mm
· Insulation: HD-PE (high-density polyethylene)
· Bending radius: 15x OD
· Plug: RJ45 plug
· Color code: Orange x white, green x white, blue x white, brown x white
· Wiring standard: EIA/TIA 568B
· PIN assignment: 1:1
· Contact resistance: 376.96/km maximum at 20 °C
· Imbalance of the resistance: maximum 3%
· Operating temperature: -20 °C up to +60 °
· Flame retardancy: IEC 60332-1
· Smoke emission: IEC 61034
· Typical applications: IEEE 802.3: 10BASE-T; 100BASE-T; 1000BASE-T
· Standards: ISO/IEC 11801-1; EN-50173; ANSI/TIA 568-C; EN 60603-7-4
· Dielectric strength: AC 500V for 1 minute without breakdown (TIA/EIA-364-21)
· Service life: 750 mating cycles
· Packaging: DIGITUS Polybag
Special Features
· Advantage: Slim and flexible design, the cable can be laid effortlessly in confined spaces· Features: Transmission speed 10GBit/s and frequency 500 MHz
· Application area: ideal for data centers, high-density solutions and home offices
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a - IEEE 802.3 |
| Technology | F/FTP |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) / HDPE |
| American Wire Gauge (AWG) | 32/7 |
| Features | Slim, halogen-free, flexible, up to 10GBps, PoE+ Ready, bare copper, bending radius 57mm, 1:1 pinout, 750 mating cycles, Near-End Crosstalk (NEXT) |
| Length | 2 m |
| Diameter | 3.8 mm |
| Colour | Black |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | EIA/TIA 568B, IEC 60332-1, IEC 61034, IEEE 802.3, ISO/IEC 11801-1, EN 50173, ANSI/TIA-568-C, EN 60603-7-4, TIA/EIA-364-21 - up to 500 MHz |
| Package Details | Polybag |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |