Logilink professional ultraflex / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 6 mm / s/ftp / cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) / halogen-free, molded, snagless / black, ral 9011
🔥Selling fast!
Logilink professional ultraflex / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 6 mm / s/ftp / cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) / halogen-free, molded, snagless / black, ral 9011
€5.50
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8702152&productId=942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744&quantity=10"}]
–+
10
Points earned
In stock
Description
Item No.
942e975a-4cfd-43a0-a2f7-fa2b2ece5744
Special Features
- CAT 6a RJ-45 shielded plugs with CAT 7 raw cable
- Flexible and soft cable with small bending radius
- Suitable for 10 Gigabit Ethernet, PoE, PoE+, PoE++
- Complies with ISO 11801 Class Ea
- 3P and GHMT tested and certified
- Low smoke (IEC 61034)
- Halogen-free (IEC 60754-2)
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 7 (cable) / CAT 6a (connectors) |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Copper braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Halogen-free, molded, snagless, flame retardant, shielded connectors, PoE+ Ready, strain relief, PoE++ ready, up to 10GBps, Power over Ethernet (PoE), copper wires |
| Length | 2 m |
| Diameter | 6 mm |
| Weight | 69 g |
| Colour | Black, RAL 9011 |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | RoHS, WEEE, 3P, IEC 60332-1-2, IEC 60754-2, IEC 61034, ISO 11801 Class Ea, UKCA, GHMT, ANSI/TIA/EIA-568.2-C, EN50173 - up to 500 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 15 cm |
| Shipping Depth | 2.5 cm |
| Shipping Height | 20 cm |
| Shipping Weight | 72 g |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 75 °C |