Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 3 m - sftp - cat 6 - booted, outdoor, snagless - black
🔥Selling fast!
Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 3 m - sftp - cat 6 - booted, outdoor, snagless - black
€5.91
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=6"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703773&productId=9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c&quantity=6"}]
–+
10
Points earned
In stock
Description
Item No.
9e6b3f98-f2f5-4272-acab-1d4a0fbc067c
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain reliefs and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
· UV resistant, acid- & alkali resistant, corrosion resistant
· Operating temperature: -20 °C up to +60 °C
Special Features
· UV resistant due to LDPE sheath· Boots with kink protection, strain reliefs and latch protection
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 |
| Technology | Shielded foiled twisted pair (SFTP) |
| Shielding Material | Foil with braid |
| Jacket Material | Flame Retardant Polyethylene (FRPE) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold, nickel |
| Features | Booted, outdoor, snagless, drain wire, UV resistant, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), length indication, kink protection, bare copper conductors, latch protection |
| Length | 3 m |
| Weight | 80 g |
| Colour | Black |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | ISO/IEC 11801, EN 50173 - up to 250 MHz |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Max Operating Temperature | 80 °C |