Digitus professional / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 3 m / utp / cat 6e / booted, halogen-free, molded, snagless / blue
🔥Selling fast!
Digitus professional / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 3 m / utp / cat 6e / booted, halogen-free, molded, snagless / blue
€5.81
Only 2 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Blue
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702155&productId=a2d819ab-a29b-4c1e-85b6-2bbc92d6ac63&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702155&productId=a2d819ab-a29b-4c1e-85b6-2bbc92d6ac63&quantity=2"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702155&productId=a2d819ab-a29b-4c1e-85b6-2bbc92d6ac63&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8702155&productId=a2d819ab-a29b-4c1e-85b6-2bbc92d6ac63&quantity=2"}]
–+
10
Points earned
Low stock
Description
Item No.
a2d819ab-a29b-4c1e-85b6-2bbc92d6ac63
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
Special Features
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent red colored plug for easy identification of Category 6 (250 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6e |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Booted, halogen-free, molded, snagless, Anti-kink sleeve, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), kink protection, latch protection, fire-resistant |
| Length | 3 m |
| Colour | Blue |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | IEC 60332-1, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-B, IEC 61034, EN 50173, ANSI/TIA-568-C, ISO/IEC 11801-1, EN 60603-7-4 - up to 250 MHz |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |