Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 1 m - 6.2 mm - sftp, pimf - cat 6 - halogen-free, snagless - yellow
🔥Selling fast!
Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 1 m - 6.2 mm - sftp, pimf - cat 6 - halogen-free, snagless - yellow
€8.95
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Yellow
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=5"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8701753&productId=af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572&quantity=5"}]
–+
16
Points earned
Low stock
Description
Item No.
af7329bc-aa03-46e8-9a91-b031d6f96572
Special Features
- Twisted pair patch cable with RJ45 connectors
- Cat.6 S/FTP PIMF, LSZH
- Integrated snagless connector for latch protection
- Gold plated pins for better conductivity and elimination of signal loss
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 |
| Technology | SFTP, PiMF |
| Shielding Material | Aluminum-polyester foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Halogen-free, snagless, strain relief, latch protection, corrosion-resistant, polycarbonate housing, copper conductors, bending radius 18.6 mm, gold-plated pins |
| Length | 1 m |
| Diameter | 6.2 mm |
| Colour | Yellow |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, RoHS, ISO/IEC 11801, REACH - up to 250 MHz |
| Package Details | Polybag |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 10 years warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |