Digitus professional / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 25 cm / sftp / cat 6a / halogen-free / grey
🔥Selling fast!
Digitus professional / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 25 cm / sftp / cat 6a / halogen-free / grey
€4.26
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Grey
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8699678&productId=a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0&quantity=10"}]
–+
8
Points earned
In stock
Description
Item No.
a0bb8929-0182-4d29-81a7-ee503996cdf0
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
Special Features
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent yellow colored plug with metal shielding for easy identification of Category 6A (500 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a |
| Technology | Shielded foiled twisted pair (SFTP) |
| Shielding Material | Aluminium foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), kink protection, yellow connector, latch protection |
| Length | 25 cm |
| Colour | Grey |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | IEC 60332-1, ISO/IEC 11801, IEC 61034, EN 50173, Class Ea - up to 250 MHz |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |