Lindy / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 6.5 mm / s/ftp / cat 7 / halogen-free, snagless / green
🔥Selling fast!
Lindy / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 6.5 mm / s/ftp / cat 7 / halogen-free, snagless / green
€10.39
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Green
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=15&pid=8703449&productId=b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1&quantity=10"}]
–+
20
Points earned
In stock
Description
Item No.
b4525ef4-c396-4ab7-abd2-e397186e90d1
Special Features
- Twisted pair patch cable with RJ-45 connectors
- Connector: Cat 6a / cable: Cat 7 S/FTP (600 MHz)
- Integrated snagless connector for latch protection
- Gold-plated pins for better conductivity and elimination of signal loss
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 7 |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Aluminium braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH)/ Thermoplastic elastomer (TPE) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Halogen-free, snagless, strain relief, latch protection, corrosion-resistant, polycarbonate housing, copper conductors, twisted pair cable, bending radius 78mm, gold-plated pins |
| Length | 2 m |
| Diameter | 6.5 mm |
| Colour | Green |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | UL, RoHS, ISO/IEC 11801, REACH, CP65 - up to 600 MHz |
| Package Details | Polybag |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | 10 years warranty |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |