Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 0.25 m - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, molded, snagless - blue, ral 5015
🔥Selling fast!
Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 0.25 m - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, molded, snagless - blue, ral 5015
€3.47
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Blue
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=4"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8703685&productId=96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22&quantity=4"}]
–+
6
Points earned
Low stock
Description
Item No.
96636fed-62e0-45f9-9c21-53f741c20e22
Special Features
- Cat.6A RJ45 shielded plugs with Cat.7 S/FTP raw cable
- Flexible and soft cable with small bending radius
- Suitable for 10 Gigabit Ethernet, PoE, PoE+, PoE++
- Comply with Cat.6A ISO11801 Channel Class EA
- 3P and GHMT tested and certified
- 4x2xAWG26/7 bare copper wire
- Low smoke (IEC 61034)
- Halogen free (IEC 60754-2)
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 7 (cable) / CAT 6a (connectors) |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Copper braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Halogen-free, molded, snagless, flame retardant, shielded connectors, PoE+ Ready, strain relief, PoE++ ready, up to 10GBps, Power over Ethernet (PoE), copper wires |
| Length | 0.25 m |
| Diameter | 6 mm |
| Weight | 15 g |
| Colour | Blue, RAL 5015 |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, WEEE, 3P, IEC 60332-1-2, IEC 60754-2, IEC 61034, ISO 11801 Class Ea, UKCA, GHMT, ANSI/TIA/EIA-568.2-C, EN50173 - up to 500 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 0.6 cm |
| Shipping Height | 8 cm |
| Shipping Weight | 18 g |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 75 °C |