Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / s/ftp / cat 6a / booted, halogen-free, molded, snagless / black (pack of 10)
🔥Selling fast!
Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / s/ftp / cat 6a / booted, halogen-free, molded, snagless / black (pack of 10)
€42.41
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=49&pid=8701407&productId=b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f&quantity=10"}]
–+
84
Points earned
In stock
Description
Item No.
b8442dc3-79fc-4e15-8566-000f8bb4268f
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
· 10 pieces
Special Features
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent yellow colored plug with metal shielding for easy identification of Category 6A (500 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Packaged Quantity | 10 (specifications are for single item) |
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Metal foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Booted, halogen-free, molded, snagless, shielded connectors, PoE+ Ready, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), length indication, kink protection, latch protection, copper conductors |
| Length | 2 m |
| Colour | Black |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | ISO/IEC 11801, EN 50173 - up to 500 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 14 cm |
| Shipping Depth | 1.6 cm |
| Shipping Height | 25 cm |
| Shipping Weight | 80 g |