Startech.com 7m cat6 ethernet cable, 10 gigabit snagless rj45 650mhz 100w poe patch cord, cat 6 10GBe utp network cable w/strain relief, red, fluke tested/wiring is ul certified/tia / patch cable / rj-45 (m)
🔥Selling fast!
Startech.com 7m cat6 ethernet cable, 10 gigabit snagless rj45 650mhz 100w poe patch cord, cat 6 10GBe utp network cable w/strain relief, red, fluke tested/wiring is ul certified/tia / patch cable / rj-45 (m)
€11.26
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Orange
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=7"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=7&pid=8697940&productId=c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c&quantity=7"}]
–+
22
Points earned
In stock
Description
Item No.
c699c221-98df-4ad8-b33a-70a94b071a9c
Product Specification
Network Cable Type
Patch cable - CAT 6
Technology
Unshielded twisted pair (UTP)
Jacket Material
PVC
American Wire Gauge (AWG)
24
Wires per Cable
4 wires
Pairs per Cable
8 pairs
Plated Connector
Gold
Features
Snagless
Length
7 m
Weight
308 g
Colour
Red
Connectivity
Connectivity
Connector
RJ-45 - male
Connector (Second End)
RJ-45 - male
Miscellaneous
Miscellaneous
Compliant Standards
RoHS, ETL, TIA/EIA-568-B - up to 500 MHz
Manufacturer Warranty
Manufacturer
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Jacket Material | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Wires per Cable | 4 wires |
| Pairs per Cable | 8 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Snagless |
| Length | 7 m |
| Weight | 308 g |
| Colour | Red |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | RoHS, ETL, TIA/EIA-568-B - up to 500 MHz |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |