Startech.com 7.5 m cat6 cable / white patch cord / snagless / etl verified / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 7.5 m / utp / cat 6 / snagless / white
🔥Selling fast!
Startech.com 7.5 m cat6 cable / white patch cord / snagless / etl verified / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 7.5 m / utp / cat 6 / snagless / white
€12.17
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: White
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=4"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=4&pid=8700235&productId=cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b&quantity=4"}]
–+
24
Points earned
Low stock
Description
Item No.
cb0a598b-3d6b-4a1b-a955-5b448556ea5b
StarTech.com 7.5 m CAT6 Cable / White Patch Cord / Snagless / ETL Verified / Patch cable / RJ-45 (M) to RJ-45 (M) / 7.5 m / UTP / CAT 6 / snagless / white | N6PATC750CMWH
Description
You can organize your cable runs and identify network connections faster, easily find the cables that best suit your network connection requirements, and pick the styles, either snagless - perfect for concealed cable runs - or molded - perfect for strengthening the connector to prevent damage.
StarTech.com 7.5 m CAT6 Cable / White Patch Cord | N6PATC750CMWH
Special Features
- 100% copper for outstanding value
- 24-gauge wire for high-performance network connections
- 50-micron gold connectors provide peak conductivity
- Designed for use with Gigabit networks
- Patches from hub to distribution panel
- Connects workstation to wall outlet
Product Features
- 100% copper for outstanding value
Get high value for your cable investment with the Cat 6 cables, each one manufactured using high-quality copper conductors. - 24-gauge wire for high-performance network connections
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper. - 50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on the RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
Product Specification
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Snagless, minimised Near-End Crosstalk (NEXT) |
| Length | 7.5 m |
| Width | 1.16 cm |
| Height | 0.82 cm |
| Weight | 320 g |
| Colour | White |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Compliant Standards | RoHS, ETL, REACH, ANSI/TIA-568-C.2, CMG, TIA/EIA-568-B.1-2001 - up to 650 MHz |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Shipping Height | 4 cm |
| Shipping Weight | 332 g |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |