Startech.com 10m lszh cat6 ethernet cable, 10 gigabit snagless rj45 100w poe network patch cord with strain relief, cat 6 10GBe utp, blue, individually tested/etl, low smoke zero halogen - category 6 - 24awg - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 10 m -
🔥Selling fast!
Startech.com 10m lszh cat6 ethernet cable, 10 gigabit snagless rj45 100w poe network patch cord with strain relief, cat 6 10GBe utp, blue, individually tested/etl, low smoke zero halogen - category 6 - 24awg - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 10 m -
€21.13
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Blue
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=12&pid=8700451&productId=d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451&quantity=10"}]
–+
42
Points earned
In stock
Description
Item No.
d1129931-bdca-4171-bf1e-b332e1773451
Product Features
- 100% copper for outstanding value
Get a high value for your cable investment with the Cat 6 cables manufactured using high-quality copper conductors. - 24-gauge wire for high-performance network connections
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper. - 50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on the RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
Special Features
- High-performance CAT6 Ethernet cable
- Reliably connect your Ethernet devices
- Error-free Multi Gigabit support - 1GBps, 2.5GBps, 5GBps and 10GBps, 10GBase-T
- 650MHz support for increased bandwidth
- 100% copper cable, ideal for powering your devices over Ethernet
- Excellent heat dissipation over prolonged use
- Supports high power PoE for laptops, IP TVs, security cameras, VoIP phones, NAS devices
- 50-micron gold platted connectors
- Snagless boot
- 40 mm bend radius for strong molded strain relief and improved flexibility
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Snagless, strain relief, PoE ready |
| Length | 10 m |
| Diameter | 6 mm |
| Weight | 368 g |
| Colour | Blue |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ETL, TIA/EIA-568-B.1-2001 - up to 650 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 33 cm |
| Shipping Depth | 25.5 cm |
| Shipping Height | 4 cm |
| Shipping Weight | 378 g |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 80 °C |