Startech.com 5m cat6a ethernet cable - black - low smoke zero halogen (lszh) - 10GBe 500mhz 100w poe++ snagless rj-45 w/strain reliefs s/ftp network patch cord - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 5 m - s/ftp - cat 6a - ieee 802.3bt - halogen-free, mo
🔥Selling fast!
Startech.com 5m cat6a ethernet cable - black - low smoke zero halogen (lszh) - 10GBe 500mhz 100w poe++ snagless rj-45 w/strain reliefs s/ftp network patch cord - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 5 m - s/ftp - cat 6a - ieee 802.3bt - halogen-free, mo
€27.62
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=6"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8702585&productId=e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11&quantity=6"}]
–+
54
Points earned
In stock
Description
Item No.
e56f6b2c-aa27-4354-91b0-e1c471fcdf11
Product Specification
Network Cable TypePatch cable - CAT 6a - IEEE 802.3bt
TechnologyS/FTP
Shielding MaterialFoil
Jacket MaterialLow Smoke Zero Halogen (LSZH)
American Wire Gauge (AWG)27
Wires per Cable8 wires
Pairs per Cable4 pairs
Plated ConnectorGold
FeaturesHalogen-free, molded, snagless, stranded, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), test fluke pass, copper conductor, EMI/RFI protection, 100 Watt maximum input power, reduced Return Loss (RL), damage protection, up to 10GBps
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a - IEEE 802.3bt |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Foil |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, molded, snagless, stranded, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), test fluke pass, copper conductor, EMI/RFI protection, 100 Watt maximum input power, reduced Return Loss (RL), damage protection, up to 10GBps |
| Length | 5 m |
| Weight | 174.6 g |
| Colour | Black |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ETL, WEEE, ANSI/TIA-568.2-D, PoE++ - up to 500 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 20.5 cm |
| Shipping Depth | 18 cm |
| Shipping Height | 3 cm |
| Shipping Weight | 183.3 g |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |