Lindy / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 7.5 m / 6.5 mm / s/ftp / cat 6a / halogen-free, snagless / yellow
🔥Selling fast!
Lindy / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 7.5 m / 6.5 mm / s/ftp / cat 6a / halogen-free, snagless / yellow
€26.14
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Yellow
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=5"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702796&productId=dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b&quantity=5"}]
–+
52
Points earned
Low stock
Description
Item No.
dd2ac5b0-7823-4055-b48c-fbd877320d0b
Special Features
- Twisted pair patch cable with RJ-45 connectors
- Connector: CAT 6A, cable: CAT 7 S/FTP
- Integrated snagless connector for latch protection
- Gold-plated pins for better conductivity and elimination of signal loss
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Aluminium braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH)/ Thermoplastic elastomer (TPE) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Halogen-free, snagless, latch protection, corrosion-resistant, strain relief, twisted pair cable, polycarbonate housing, bending radius 78mm, copper conductors, gold-plated pins |
| Length | 7.5 m |
| Diameter | 6.5 mm |
| Colour | Yellow |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | REACH, RoHS, UL, CP65, ISO/IEC 11801 - up to 600 MHz |
| Package Details | Polybag |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 10 years warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |