Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 25 cm - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, molded, snagless - black, ral 9011
🔥Selling fast!
Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 25 cm - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, molded, snagless - black, ral 9011
€3.49
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8701353&productId=da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9&quantity=10"}]
–+
6
Points earned
In stock
Description
Item No.
da4cb13d-bd69-4467-9e65-d1d292537af9
Special Features
- Cat.6A RJ45 shielded plugs with Cat.7 S/FTP raw cable
- Flexible and soft cable with small bending radius
- Suitable for 10 Gigabit Ethernet, PoE, PoE+, PoE++
- 3P and GHMT tested and certified
- Bare copper wire
- Low smoke
- Halogen free
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 7 (cable) / CAT 6a (connectors) |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Copper braid |
| Jacket Material | Halogen Free Flame-Retardant (HFFR) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Halogen-free, molded, snagless, PoE+ Ready, strain relief, PoE ready, PoE++ ready, bare copper, bending radius 25mm, ultra flex, up to 10GBps |
| Length | 25 cm |
| Diameter | 6 mm |
| Weight | 16 g |
| Colour | Black, RAL 9011 |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | WEEE, 3P, IEC 60332-1-2, IEC 60754-2, IEC 61034, EN 50173, ANSI/TIA-568-C.2, ISO 11801 Class Ea, UKCA, GHMT - up to 500 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 8 cm |
| Shipping Height | 0.6 cm |
| Shipping Weight | 18 g |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 75 °C |