Startech.com 5m black slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 5 m / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / black
🔥Selling fast!
Startech.com 5m black slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 5 m / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / black
€13.45
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=23&pid=8704364&productId=de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c&quantity=10"}]
–+
26
Points earned
In stock
Description
Item No.
de2f0410-febf-4010-a262-dac54bf23f8c
Product Features
- Reliable connectivity
The 5m Black Slim CAT6 Ethernet Cable provides stable and fast network connections, supporting data transfers at speeds of up to 1GBps. - Safety-focused design
With a flame-retardant and low smoke zero halogen jacket, this cable prioritizes safety and minimizes hazardous emissions in case of fire. - Advanced performance features
Minimized Near-End Crosstalk and reduced Return Loss ensure high-quality signal integrity, even at frequencies up to 250 MHz. - Enhanced durability
The cable features strain relief to prevent damage and snagless connectors for straightforward installation and management. - Power over Ethernet support
Capable of providing 100W PoE++ support, this cable enables flexible device placement without the need for separate power sources.
Special Features
- Supports data transfer speeds of up to 1GBps
- Flame-retardant and low smoke zero halogen jacket for enhanced safety
- Features minimized Near-End Crosstalk and reduced Return Loss
- Pure bare copper conductors for optimal performance
- 100W PoE++ support for powering devices over Ethernet
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 5/5e/6 - IEEE 802.3bt |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, snagless, flame retardant, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), test fluke pass, reduced Return Loss (RL), pure bare copper conductors, up to 1GBps, 100W PoE++ support |
| Length | 5 m |
| Diameter | 3.6 mm |
| Colour | Black |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ANSI/TIA-568-C.2, TIA/EIA-568-B.1-2001, IEEE 802.3bt Type 4 - up to 250 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 20 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 1.5 cm |
| Shipping Weight | 94 g |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |