Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 1 m / utp / cat 5e / booted, snagless / white
🔥Selling fast!
Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 1 m / utp / cat 5e / booted, snagless / white
€3.05
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: White
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=47&pid=8703450&productId=febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef&quantity=10"}]
–+
6
Points earned
In stock
Description
Item No.
febe2fa5-f8c9-4143-b88e-5ebbf1b72bef
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors
· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
Special Features
· Transparent blue colored plug for easy identification of Category 5e (100 MHz)
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 5e |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Jacket Material | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Booted, snagless, strain relief |
| Length | 1 m |
| Colour | White |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-B |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |