Startech.com 2m lszh cat6 ethernet cable, 10 gigabit snagless rj45 100w poe network patch cord with strain relief, cat 6 10GBe utp, grey, individually tested/etl, low smoke zero halogen - category 6 - 24awg (n6lpatch2mgr) - patch cable - rj-45 (m) to rj-4
🔥Selling fast!
Startech.com 2m lszh cat6 ethernet cable, 10 gigabit snagless rj45 100w poe network patch cord with strain relief, cat 6 10GBe utp, grey, individually tested/etl, low smoke zero halogen - category 6 - 24awg (n6lpatch2mgr) - patch cable - rj-45 (m) to rj-4
€9.20
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Grey
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=98&pid=8702899&productId=db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d&quantity=10"}]
–+
18
Points earned
In stock
Description
Item No.
db0a45fb-bfef-409d-ab7b-9a41f7bbc11d
Product Features
- 100% copper for outstanding value
Get the highest value for your cable investment with the CAT 6 cables, each one manufactured using high-quality copper conductors. - 24-gauge wire for high-performance network connections
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper. - 50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
Special Features
- 100% copper for outstanding value
- 24-gauge wire for high-performance network connections
- 50-micron gold connectors provide peak conductivity
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Snagless, strain relief, PoE ready |
| Length | 2 m |
| Diameter | 6 mm |
| Weight | 73 g |
| Colour | Grey |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ETL, WEEE, TIA/EIA-568-B.1-2001 - up to 650 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 22 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Shipping Height | 5 cm |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 80 °C |