Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 10 m - 6 mm - sftp, pimf - cat 6a - halogen-free, snagless - green
🔥Selling fast!
Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 10 m - 6 mm - sftp, pimf - cat 6a - halogen-free, snagless - green
€20.47
Only 2 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Green
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8703540&productId=66113d67-4f71-4ba2-b6b5-06df378e4acb&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8703540&productId=66113d67-4f71-4ba2-b6b5-06df378e4acb&quantity=2"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8703540&productId=66113d67-4f71-4ba2-b6b5-06df378e4acb&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8703540&productId=66113d67-4f71-4ba2-b6b5-06df378e4acb&quantity=2"}]
–+
40
Points earned
Low stock
Description
Item No.
66113d67-4f71-4ba2-b6b5-06df378e4acb
Product Specification
Network Cable TypePatch cable - CAT 6a
TechnologySFTP, PiMF
Shielding MaterialAluminium braid
Jacket MaterialLow Smoke Zero Halogen (LSZH)
American Wire Gauge (AWG)27
Plated ConnectorGold
FeaturesHalogen-free, snagless, strain relief, latch protection, copper conductors, up to 10GBps, bending radius 72mm, brass pins
Length10 m
Diameter6 mm
ColourGreen
Connectivity
ConnectorRJ-45 - male
Connector (Second End)RJ-45 - male
Miscellaneous
Compliant StandardsRoHS, ISO/IEC 11801,
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a |
| Technology | SFTP, PiMF |
| Shielding Material | Aluminium braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27 |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, snagless, strain relief, latch protection, copper conductors, up to 10GBps, bending radius 72mm, brass pins |
| Length | 10 m |
| Diameter | 6 mm |
| Colour | Green |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ISO/IEC 11801, REACH - up to 500 MHz |
| Package Details | Polybag |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 10 years warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |