Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 3 m - sftp, pimf - cat 6 - ieee 802.3 - booted, halogen-free, snagless, stranded - grey (pack of 10)
🔥Selling fast!
Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 3 m - sftp, pimf - cat 6 - ieee 802.3 - booted, halogen-free, snagless, stranded - grey (pack of 10)
€41.90
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Grey
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=30&pid=8702703&productId=6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0&quantity=10"}]
–+
82
Points earned
In stock
Description
Item No.
6946290f-1c00-42b6-b818-83d72a94c9c0
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
· 10 pieces
Special Features
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent red colored plug with metal shielding for easy identification of Category 6 (250 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Packaged Quantity | 10 (specifications are for single item) |
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 - IEEE 802.3 |
| Technology | SFTP, PiMF |
| Shielding Material | Foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Booted, halogen-free, snagless, stranded, strain relief |
| Length | 3 m |
| Colour | Grey |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | IEC 60332-1, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-B |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |