Startech.com 50cm purple slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh patch cable rj-45 (m) to rj-45 (m) 50 cm / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / purple
🔥Selling fast!
Startech.com 50cm purple slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh patch cable rj-45 (m) to rj-45 (m) 50 cm / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / purple
€7.97
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Purple
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=50&pid=8703887&productId=94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602&quantity=10"}]
–+
14
Points earned
In stock
Description
Item No.
94a2464a-fd79-4c3f-8cc4-93b656608602
Product Features
- Reliable performance
This cable supports data transfer speeds of up to 1GBps, providing efficient networking capabilities for various devices. - Safe materials
Constructed with flame-retardant and low smoke zero halogen materials, this cable enhances safety in any environment. - Effective shielding
Minimized Near-End Crosstalk (NEXT) and reduced Return Loss (RL) ensure a stable and interference-free connection. - Environmentally compliant
Complies with RoHS and other recognized standards, meaning it meets environmental safety regulations. - Durable connectors
Gold-plated RJ-45 connectors offer enhanced conductivity and are designed to withstand multiple insertions without wear.
Special Features
- Supports speeds up to 1GBps
- Flame-retardant and halogen-free construction
- Minimized Near-End Crosstalk for better performance
- Pure bare copper conductors ensure high-quality signal
- Compatible with IEEE 802.3bt standards
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 5/5e/6 - IEEE 802.3bt |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, snagless, flame retardant, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), test fluke pass, reduced Return Loss (RL), pure bare copper conductors, up to 1GBps, 100W PoE++ support |
| Length | 50 cm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Colour | Purple |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ANSI/TIA-568-C.2, TIA/EIA-568-B.1-2001, IEEE 802.3bt Type 4 - up to 250 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 20 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 1 cm |
| Shipping Weight | 21.2 g |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |