Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / sftp / cat 6a / booted, halogen-free, snagless / green
🔥Selling fast!
Digitus / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / sftp / cat 6a / booted, halogen-free, snagless / green
€7.16
Only 2 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Green
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8700635&productId=9c123308-e7e2-4a47-bb91-74d5d1e4ce23&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8700635&productId=9c123308-e7e2-4a47-bb91-74d5d1e4ce23&quantity=2"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8700635&productId=9c123308-e7e2-4a47-bb91-74d5d1e4ce23&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=2&pid=8700635&productId=9c123308-e7e2-4a47-bb91-74d5d1e4ce23&quantity=2"}]
–+
14
Points earned
Low stock
Description
Item No.
9c123308-e7e2-4a47-bb91-74d5d1e4ce23
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
Special Features
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent yellow colored plug with metal shielding for easy identification of Category 6A (500 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a |
| Technology | Shielded foiled twisted pair (SFTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Shielding Material | Foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Booted, halogen-free, snagless, strain relief |
| Length | 2 m |
| Colour | Green |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | IEC 60332-1 |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |