Startech.com 2m pink slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / pink
🔥Selling fast!
Startech.com 2m pink slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh / patch cable / rj-45 (m) to rj-45 (m) / 2 m / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / pink
€9.66
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Pink
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=27&pid=8704334&productId=b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738&quantity=10"}]
–+
18
Points earned
In stock
Description
Item No.
b995bf2b-381e-4123-bcd0-634a0a945738
Product Features
- Reliable performance
This cable supports data transmission speeds of up to 1GBps, making it ideal for high-speed networking applications. - Safe construction
The jacket is low smoke zero halogen, which minimizes harmful emissions in case of fire and complies with environmental standards. - Enhanced durability
Featuring gold plated connectors, the cable ensures optimal conductivity while resisting corrosion and wear. - Efficient design
The snagless design of the connectors prevents damage during installation and ensures a secure fit. - Improved signal quality
Minimized Near-End Crosstalk (NEXT) and reduced Return Loss (RL) enhance overall signal reliability and integrity.
Special Features
- Supports up to 1GBps data transmission speed
- Features flame-retardant and halogen-free design
- Gold plated connectors for improved durability
- Minimized Near-End Crosstalk for enhanced signal quality
- Snagless design for easy insertion and removal
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 5/5e/6 - IEEE 802.3bt |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 28 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, snagless, flame retardant, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), test fluke pass, reduced Return Loss (RL), pure bare copper conductors, up to 1GBps, 100W PoE++ support |
| Length | 2 m |
| Diameter | 3.6 mm |
| Colour | Pink |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ANSI/TIA-568-C.2, IEEE 802.3bt Type 4 - up to 250 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 20 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 1 cm |
| Shipping Weight | 45.8 g |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |