Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 50 m - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, molded, snagless - grey, ral 7035
🔥Selling fast!
Logilink professional ultraflex - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 50 m - 6 mm - s/ftp - cat 7 (cable) / cat 6a (connectors) - halogen-free, molded, snagless - grey, ral 7035
€63.19
Only 1 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Grey
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8703398&productId=bdbb3ec5-16e9-430b-9a3b-8bc58351819c&quantity=1"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8703398&productId=bdbb3ec5-16e9-430b-9a3b-8bc58351819c&quantity=1"}]
–+
126
Points earned
Low stock
Description
Item No.
bdbb3ec5-16e9-430b-9a3b-8bc58351819c
Special Features
- Cat.6A RJ45 shielded plugs with Cat.7 S/FTP raw cable
- Flexible and soft cable with small bending radius
- Suitable for 10 Gigabit Ethernet, PoE, PoE+, PoE++
- Comply with Cat.6A ISO11801 Channel Class EA
- 3P and GHMT tested and certified
- 4x2xAWG26/7 bare copper wire
- Low smoke (IEC 61034)
- Halogen free (IEC 60754-2)
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 7 (cable) / CAT 6a (connectors) |
| Technology | S/FTP |
| Shielding Material | Copper braid |
| Jacket Material | Halogen Free Flame-Retardant (HFFR) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Features | Halogen-free, molded, snagless, PoE+ Ready, strain relief, PoE ready, PoE++ ready, bare copper, bending radius 25mm, ultra flex, up to 10GBps |
| Length | 50 m |
| Diameter | 6 mm |
| Weight | 1.547 kg |
| Colour | Grey, RAL 7035 |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | WEEE, 3P, IEC 60332-1-2, IEC 60754-2, IEC 61034, EN 50173, ANSI/TIA-568-C.2, ISO 11801 Class Ea, UKCA, GHMT - up to 500 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 30 cm |
| Shipping Depth | 35 cm |
| Shipping Height | 8 cm |
| Shipping Weight | 1.55 kg |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 75 °C |