Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 50 cm - 6 mm - s/ftp, pimf - cat 6a - halogen-free, snagless - grey
🔥Selling fast!
Lindy - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 50 cm - 6 mm - s/ftp, pimf - cat 6a - halogen-free, snagless - grey
€5.32
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Grey
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=21&pid=8700841&productId=f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579&quantity=10"}]
–+
10
Points earned
In stock
Description
Item No.
f3b7e450-82c3-4598-ae4f-0f27ebe14579
Product Features
- Enhanced durability
Featuring a bending radius of 72 mm and constructed with high-quality copper conductors, this network cable is designed for longevity and consistent performance. The corrosion-resistant, gold-plated pins and latch protection ensure a reliable connection every time. - Superior safety
The Low Smoke Zero Halogen (LSZH) jacket material makes this cable a safer choice for your networking needs, significantly reducing the amount of toxic and corrosive gas emitted during combustion. - Advanced connectivity
With technology supporting S/FTP, PiMF, and tested frequencies up to 500 MHz, enjoy superior data transmission over CAT 6a specifications. The snagless, lockable design and polycarbonate housing further enhance connection security and durability.
Special Features
- American Wire Gauge (AWG) 26 for optimal signal clarity
- Snagless and lockable features for secure, uninterrupted connectivity
- Gold-plated pins and nickel-plated connector for corrosion resistance
- Compliant with ISO/IEC 11801, REACH, RoHS, and UL standards
- Operates efficiently within a wide temperature range from -10 °C to 60 °C
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6a |
| Technology | S/FTP, PiMF |
| Shielding Material | Foil with aluminium braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Halogen-free, snagless, lockable, strain relief, latch protection, corrosion-resistant, polycarbonate housing, copper conductors, gold-plated pins, bending radius 72mm |
| Length | 50 cm |
| Diameter | 6 mm |
| Width | 11.6 mm |
| Depth | 21.5 mm |
| Height | 8.3 mm |
| Colour | Grey |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, RoHS, ISO/IEC 11801, REACH - up to 500 MHz |
| Package Details | Polybag |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 10 years warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |