Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 3 m - sftp, pimf - cat 6 - booted, halogen-free, snagless - green, ral 6016
🔥Selling fast!
Digitus professional - patch cable - rj-45 (m) to rj-45 (m) - 3 m - sftp, pimf - cat 6 - booted, halogen-free, snagless - green, ral 6016
€6.01
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Green
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=37&pid=8703040&productId=f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31&quantity=10"}]
–+
12
Points earned
In stock
Description
Item No.
f98cbf57-e70b-47a5-8dc0-7d106a16be31
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
Special Features
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent red colored plug with metal shielding for easy identification of Category 6 (250 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 |
| Technology | SFTP, PiMF |
| Wiring Scheme | T568B |
| Shielding Material | Foil with braid |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Booted, halogen-free, snagless, latching connectors, flame retardant, strain relief |
| Length | 3 m |
| Colour | Green, RAL 6016 |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | IEC 60332-1, ISO/IEC 11801, EN 50288-5-1 - up to 250 MHz |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |