Manhattan USB-c to USB-a cable, 1m, male to male, black, 480 mbps (USB 2.0), tangle resistant curly design, angled connectors, ideal for charging cabinets/carts, hi-speed USB,
🔥Selling fast!
Manhattan USB-c to USB-a cable, 1m, male to male, black, 480 mbps (USB 2.0), tangle resistant curly design, angled connectors, ideal for charging cabinets/carts, hi-speed USB,
€5.84
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=6"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8703582&productId=56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934&quantity=6"}]
–+
10
Points earned
In stock
Description
Item No.
56fa808d-cf3a-409f-9d95-2c997e41b934
Product Specification
Type
USB-C cable
Jacket Material
PVC
American Wire Gauge (AWG)
24/30
Rated Current
3 A
Plated Connector
Nickel
Features
Coiled, USB Power Delivery (15W), corrosion-resistant connectors, pure copper conductor, PVC connector housing
Length
1 m
Outside Diameter
3.5 mm
Colour
Black
Weight
28 g
Connectivity
Connectivity
Connector
4 pin USB Type A (power only) - male - 90° angled
Connector (Second End)
24 pin USB-C (power only) - male - 90° angled
Miscellaneous
Mi
Attributes
Details
Product Specification
| Type | USB-C cable |
| Jacket Material | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 24/30 |
| Rated Current | 3 A |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Coiled, USB Power Delivery (15W), corrosion-resistant connectors, pure copper conductor, PVC connector housing |
| Length | 1 m |
| Outside Diameter | 3.5 mm |
| Colour | Black |
| Weight | 28 g |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | 4 pin USB Type A (power only) - male - 90° angled |
| Connector (Second End) | 24 pin USB-C (power only) - male - 90° angled |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | USB / USB 2.0, RoHS, REACH, UL 20233 |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Service & Support | 3-year warranty |