Lindy - USB extension cable - 24 pin USB-c (m) to USB type a, power dc jack 2.5 mm (id: 0.7 mm) (f) locking - USB / USB 2.0 / USB 3.0 / USB 3.1 / USB 3.2 - 8 m - round, active, gold flashed contacts - black
🔥Selling fast!
Lindy - USB extension cable - 24 pin USB-c (m) to USB type a, power dc jack 2.5 mm (id: 0.7 mm) (f) locking - USB / USB 2.0 / USB 3.0 / USB 3.1 / USB 3.2 - 8 m - round, active, gold flashed contacts - black
€112.13
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=5"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8702616&productId=91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8&quantity=5"}]
–+
224
Points earned
Low stock
Description
Item No.
91b99447-4786-48ad-a21a-59bcfe69dee8
Special Features
- High-performance, active cable that provides an extended 8m connection between a computer with USB Type-C port and a USB Type-A device
- Can be used standalone or as part of the Lindy Active Extension System Pro to create bespoke extension systems of over 40m
- Supports the full USB 3.2 / 3.1 Gen 1 / USB 3.0 SuperSpeed bandwidth for speeds of 5GBps
- USB power adapter cable included
Attributes
Details
Product Specification
| Type | USB extension cable |
| Technology | Double shielded |
| Shielding Material | Aluminum mylar foil with braid |
| Jacket Material | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 20/24 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Round, active cable, gold flashed contacts, plastic housing, tinned copper conductor, 5GBps data rate, minimum bend radius 36 mm |
| Length | 8 m |
| Outside Diameter | 7 mm |
| Colour | Black |
| Weight | 630 g |
| Connectivity | |
| Connectors | 24 pin USB-C - male |
| Connectors (Second End) | 9 pin USB Type A - female - locking ¦ Power DC jack 2.5 mm (ID: 0.7 mm) - female |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Power adapter cable |
| Compliant Standards | USB / USB 2.0 / USB 3.0 / USB 3.1 / USB 3.2, Plug and Play, FCC, RoHS, REACH, CA65 |
| Package Details | Box |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Depth | 19.8 cm |
| Shipping Height | 6.3 cm |
| Shipping Weight | 770 g |
| Service & Support | 2-year warranty |