Delock adapter USB 2.0 > 1 x serial rs-232 - extended temperature range - serial adapter - USB 2.0 - rs-232 x 1 - black, yellow
🔥Selling fast!
Delock adapter USB 2.0 > 1 x serial rs-232 - extended temperature range - serial adapter - USB 2.0 - rs-232 x 1 - black, yellow
€49.65
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=14&pid=8700605&productId=a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190&quantity=10"}]
–+
98
Points earned
In stock
Description
Item No.
a598adf5-1092-4be3-a6ef-00c579b40190
Product Specification
Device TypeSerial adapter
Form FactorExternal
Interface (Bus) TypeUSB 2.0
Networking
PortsRS-232 x 1
Connectivity TechnologyWired
Data Link ProtocolRS-232
Data Transfer Rate460.8 Kbps
FeaturesHardware flow control, Asynchronous Transfer Mode (ATM)
Compliant StandardsUSB 1.1, USB 2.0
Processor / Memory
Processor1 x FTDI FT232R
Expansion / Connectivity
Interfaces1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) - male
Miscellaneous
Cables Included1 x serial cable (integrated) - 1.5 m
Compliant
Attributes
Details
Product Specification
| Device Type | Serial adapter |
| Form Factor | External |
| Interface (Bus) Type | USB 2.0 |
| Networking | |
| Ports | RS-232 x 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | RS-232 |
| Data Transfer Rate | 460.8 Kbps |
| Features | Hardware flow control, Asynchronous Transfer Mode (ATM) |
| Compliant Standards | USB 1.1, USB 2.0 |
| Processor / Memory | |
| Processor | 1 x FTDI FT232R |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) - male |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 1 x serial cable (integrated) - 1.5 m |
| Compliant Standards | Plug and Play |
| Colour | Black, yellow |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | Linux Kernel 2.6 or later, Apple OS X 10.9 Mavericks, Microsoft Windows 7 / 8.1 / 10 (32/64 bits) |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |