Alogic ultra mini - USB / displayport adapter - USB-c (m) to displayport (f) - thunderbolt 3 - 2160p support - space grey
🔥Selling fast!
Alogic ultra mini - USB / displayport adapter - USB-c (m) to displayport (f) - thunderbolt 3 - 2160p support - space grey
€24.34
Only 1 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Grey
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8701427&productId=bec293b4-9f62-47cb-bc41-d22170452de2&quantity=1"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8701427&productId=bec293b4-9f62-47cb-bc41-d22170452de2&quantity=1"}]
–+
48
Points earned
Low stock
Description
Item No.
bec293b4-9f62-47cb-bc41-d22170452de2
Product Features
- Small but mighty
The device offers unparalleled freedom to grab-and-go for presentations on the road. Weighing under 10g it is unrivalled in terms of size and weight and can hide away in any laptop bag, handbag or pocket for when you need it without taking up any space. Its tiny size also makes it a convenient way to use an existing HDMI monitor with a newer computer without the need to replace fiddly cables. The smart off-set design of the adapter also prevents it from restricting access to any other ports on your laptop and allows for full access to all ports when in use. - Ultra build quality
The Ultra range of premium adapters are made from superior quality materials for the most elegant style and durability. They are designed with a metal alloy jacket and TPE to provide additional support, finish and strength for long-lasting use. This ensures a finished product that will meet and exceed all performance standards beyond expectations.
Attributes
Details
Product Specification
| Type | USB / DisplayPort adapter |
| Jacket Material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Features | 2160p support |
| Colour | Space grey |
| Width | 2.3 cm |
| Depth | 4 cm |
| Height | 0.9 cm |
| Weight | 10 g |
| Connectivity | |
| Connector | 24 pin USB-C - male (input) |
| Connector (Second End) | 20 pin DisplayPort - female (ouTPUt) |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | Thunderbolt 3 |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Service & Support | 2-year warranty |