Lindy / USB extension cable / 24 pin USB-c (m) to 24 pin USB-c, power dc jack 2.5 mm (id: 0.7 mm) (f) / USB 3.2 / 5 m / active, up to 10GBps data transfer rate / black
🔥Selling fast!
Lindy / USB extension cable / 24 pin USB-c (m) to 24 pin USB-c, power dc jack 2.5 mm (id: 0.7 mm) (f) / USB 3.2 / 5 m / active, up to 10GBps data transfer rate / black
€102.88
Only 3 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8702963&productId=c61149d7-9ed6-40fd-81ab-b4fb7c4976c6&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8702963&productId=c61149d7-9ed6-40fd-81ab-b4fb7c4976c6&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8702963&productId=c61149d7-9ed6-40fd-81ab-b4fb7c4976c6&quantity=3"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8702963&productId=c61149d7-9ed6-40fd-81ab-b4fb7c4976c6&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8702963&productId=c61149d7-9ed6-40fd-81ab-b4fb7c4976c6&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8702963&productId=c61149d7-9ed6-40fd-81ab-b4fb7c4976c6&quantity=3"}]
–+
204
Points earned
Low stock
Description
Item No.
c61149d7-9ed6-40fd-81ab-b4fb7c4976c6
Product Features
- Reliable performance
This cable supports data transfer rates of up to 10GBps, ensuring quick and efficient connectivity for all devices. - Effective shielding
Constructed with aluminum mylar foil and braid shielding, this cable significantly reduces external interference, maintaining signal strength. - Flexible design
The round cable design with a minimum bend radius of 60 mm makes it adaptable for various setups while maintaining durability. - Versatile connectivity
Equipped with a male 24 pin USB-C connector and a female 24 pin USB-C and a 2.5 mm power DC jack, this cable is suitable for multiple devices. - Durable construction
Featuring a PVC jacket and tinned copper conductors, this cable is built to last and reliably support essential connections.
Special Features
- Supports USB 3.2 standards for high-speed data transfers
- Active cable design enhances performance and signal integrity
- Shielded construction minimizes interference for reliability
- Flexible round design with a minimum bend radius of 60 mm
- Features durable plastic housing and gold plated pins
Attributes
Details
Product Specification
| Type | USB extension cable |
| Technology | Shielded |
| Shielding Material | Aluminum mylar foil with braid |
| Jacket Material | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/26/24 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Active cable, up to 10GBps data transfer rate, tinned copper conductor, minimum bend radius 60 mm, gold plated pins, plastic housing, round |
| Length | 5 m |
| Outside Diameter | 5 mm |
| Colour | Black |
| Weight | 230 g |
| Connectivity | |
| Connectors | 24 pin USB-C - male |
| Connectors (Second End) | 24 pin USB-C - female <br /> Power DC jack 2.5 mm (ID: 0.7 mm) - female |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | USB power adapter cable |
| Compliant Standards | USB 3.2, FCC, RoHS, REACH, California 65 |
| Package Details | Carton box |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 23.5 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Shipping Height | 6.5 cm |
| Shipping Weight | 370 g |
| Service & Support | 2-year warranty |