Startech.com 1m USB-c charging cable, 240w, silicone jacket w/braid / USB cable / 24 pin USB-c (m) to 24 pin USB-c (m) / USB 2.0 / 48 v / 5 a / 1 m / USB power delivery (240w), extended power range (epr) / black
🔥Selling fast!
Startech.com 1m USB-c charging cable, 240w, silicone jacket w/braid / USB cable / 24 pin USB-c (m) to 24 pin USB-c (m) / USB 2.0 / 48 v / 5 a / 1 m / USB power delivery (240w), extended power range (epr) / black
€20.25
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=8"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=8&pid=8700692&productId=e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d&quantity=8"}]
–+
40
Points earned
In stock
Description
Item No.
e5b75196-b696-4182-9eff-21c13f4b552d
Product Features
- Durable construction
This USB-C cable features a nylon braided design, providing resilience against daily wear and tear while maintaining flexibility. - High-speed data transfer
With a data rate of 480 Mbps, this cable enables efficient and seamless data exchange between connected devices. - Extended power delivery
Equipped with USB Power Delivery, this cable supports up to 240 W of power, making it suitable for charging laptops and other high-demand devices. - Long lifespan
Designed for a lifespan of over 20,000 insertions, this cable provides reliability for frequent use. - Versatile compatibility
Compatible with a wide range of USB-C devices, this cable is perfect for various applications, from charging smartphones to connecting peripherals.
Special Features
- Rugged design with nylon braided cable for durability
- 480 Mbps data rate for reliable data transfer
- Supports USB Power Delivery with an extended power range
- Over 20,000 insertions lifespan for long-lasting use
- Compatible with various USB-C devices
Attributes
Details
Product Specification
| Type | USB-C cable |
| Jacket Material | Silicone |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Rated Voltage | 48 V |
| Rated Current | 5 A |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | USB Power Delivery (240W), extended power range (EPR), 20000+ insertions lifespan, rugged, nylon braided, 480 Mbps data rate |
| Length | 1 m |
| Outside Diameter | 4.2 mm |
| Colour | Black |
| Weight | 41 g |
| Connectivity | |
| Connector | 24 pin USB-C - male |
| Connector (Second End) | 24 pin USB-C - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | USB / USB 2.0, Power Delivery (EPR), USB Power Delivery 3.1, RoHS, USB-IF |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 22 cm |
| Shipping Depth | 12.8 cm |
| Shipping Height | 1.6 cm |
| Shipping Weight | 47 g |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |