Manhattan USB-c to USB-a cable, 15cm, male to female, 5GBps (USB 3.2 Gen1 aka USB 3.0), 3a (fast charging), equivalent to startech USB31caadp (except colour), superspeed USB, blue, lifetime warranty, polybag - USB cable - 24 pin USB-c (m) to USB type a (
🔥Selling fast!
Manhattan USB-c to USB-a cable, 15cm, male to female, 5GBps (USB 3.2 Gen1 aka USB 3.0), 3a (fast charging), equivalent to startech USB31caadp (except colour), superspeed USB, blue, lifetime warranty, polybag - USB cable - 24 pin USB-c (m) to USB type a (
€9.28
Only 1 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Blue
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8698949&productId=893f96b1-fe3b-43d7-8bdd-6bb384d2135c&quantity=1"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8698949&productId=893f96b1-fe3b-43d7-8bdd-6bb384d2135c&quantity=1"}]
–+
18
Points earned
Low stock
Description
Item No.
893f96b1-fe3b-43d7-8bdd-6bb384d2135c
Special Features
- USB Type-C male to type-A female
- Connects a USB 3.0 or 2.0 type-A device to a SuperSpeed Type-C port
- Supports speeds of up to 5GBps
- Supports current of up to 3.0 A
- SuperSpeed USB for ultra-fast data transfer rates with zero data degradation
Attributes
Details
Product Specification
| Type | USB-C cable |
| Technology | Shielded |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Rated Current | 3 A |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Poly bag package |
| Length | 15 cm |
| Colour | Blue |
| Weight | 59 g |
| Connectivity | |
| Connector | 24 pin USB-C - male |
| Connector (Second End) | 9 pin USB Type A - female |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | USB 2.0 / USB 3.0 / USB 3.2 Gen 1, UL 2725 |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |