Manhattan USB-c to USB-c extension cable, 50cm, male to female, 10GBps (USB 3.2 Gen2 aka USB 3.1), 5a (super fast charging), superspeed+ USB, black,
🔥Selling fast!
Manhattan USB-c to USB-c extension cable, 50cm, male to female, 10GBps (USB 3.2 Gen2 aka USB 3.1), 5a (super fast charging), superspeed+ USB, black,
€14.35
Only 3 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8700893&productId=922dc71e-6c2f-406e-a1c9-424b6998328c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8700893&productId=922dc71e-6c2f-406e-a1c9-424b6998328c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8700893&productId=922dc71e-6c2f-406e-a1c9-424b6998328c&quantity=3"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8700893&productId=922dc71e-6c2f-406e-a1c9-424b6998328c&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8700893&productId=922dc71e-6c2f-406e-a1c9-424b6998328c&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=3&pid=8700893&productId=922dc71e-6c2f-406e-a1c9-424b6998328c&quantity=3"}]
–+
28
Points earned
Low stock
Description
Item No.
922dc71e-6c2f-406e-a1c9-424b6998328c
Special Features
- Extends port access for easier device management or adds length to a shorter cable
- USB-C male to USB-C female
- Connects and extends a USB 3.1 Gen 2 Type-C device cable to a Gen 2 Type-C port
- Supports speeds of up to 10GBps
- Supports current of up to 5A (100 W)
- SuperSpeed+ USB for ultra-fast data transfer rates with zero data degradation
Attributes
Details
Product Specification
| Type | USB-C extension cable |
| Technology | Shielded |
| Jacket Material | PVC |
| Rated Current | 5 A |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Molded, strain relief |
| Length | 50 cm |
| Colour | Black |
| Weight | 30 g |
| Connectivity | Connectivity |
| Connector | 24 pin USB-C - male |
| Connector (Second End) | 24 pin USB-C - female |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | USB 3.1 Gen 2, Plug and Play, UL 2725 |
| Package Details | Polybag |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |