Seagate basic stjl4000400 - hard drive - 4TB - external (portable) - USB 3.0 - grey
🔥Selling fast!
Seagate basic stjl4000400 - hard drive - 4TB - external (portable) - USB 3.0 - grey
EXTRA -10%
from
€265.63
to
- 10%
- 10%
€239.07
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=16&pid=9129421&productId=0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954&quantity=10"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
478
Points earned
In stock
Description
Item No.
0306a03a-946a-4745-bcc6-21bf049b2954
Product Features
- Take your backup hard drive anywhere
Lightweight, compact, and totally portable, Seagate Basic is designed so that you can bring loads of files wherever you go. Just slip the USB 3.0 external hard drive in your bag, head out, and connect to your computer via cable. - No software, no fuss
When it comes to backup, Seagate Basic gets straight to the point. You don't need to worry about installing software or anything else - it's ready to go out of the box.
Special Features
- Take your backup hard drive anywhere
- No software, no fuss
Attributes
Hdd General Characteristics
- Disk Type: USB3.0
- Storage Capacity: 4 TB
- Form Factor: 2.5-inch
Details
Product Specification
| Device Type | Hard drive - external (portable) |
| Capacity | 4TB |
| Interface | USB 3.0 |
| Features | USB On-The-Go compatible |
| Width | 80 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 117 mm |
| Weight | 270 g |
| Expansion & Connectivity | |
| Interfaces | 1 x USB 3.0 |
| Power | |
| Power Source | USB bus |
| Software & System Requirements | |
| OS Required | Microsoft Windows 7 / 8 / 10 |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 1 x USB 3.0 cable |
| Works With Chromebook | Yes |
| Compliant Standards | Plug and Play |
| Enclosure Colour | Grey |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 103 mm |
| Shipping Depth | 39.5 mm |
| Shipping Height | 142 mm |
| Shipping Weight | 330 g |