Emtec SSD power plus x250 / solid state drive / 1TB / internal / m.2 2280 / sata 6GB/s
🔥Selling fast!
Emtec SSD power plus x250 / solid state drive / 1TB / internal / m.2 2280 / sata 6GB/s
from
€326.30
to
- 10%
- 10%
€293.67
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=6"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=6&pid=8842948&productId=ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b&quantity=6"}]
–+
586
Points earned
In stock
Description
Item No.
ab16f0ac-1cd3-4cf6-b640-987d3145346b
Special Features
- Improved performances during your computer's startup and shutdown phases
- Faster response of your most resource-demanding applications, including games
- Quieter and more shock resistant than a classic hard drive
Attributes
Hdd General Characteristics
- Disk Type: M.2
- Storage Capacity: 1 TB
- Form Factor: 2.5-inch
Details
Product Specification
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 1TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | SATA 6GB/s |
| Features | Shock resistant, TRIM support, Dynamic and Static Wear Leveling, Error Correction Code (ECC), Bad Block Management, Over Provision, Low Power Management, adaptive performance tuning, S.M.A.R.T. |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 2 mm |
| Performance | Performance |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Internal Data Rate | 520 MBps (read) / 500 MBps (write) |
| Reliability | Reliability |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Expansion & Connectivity | Expansion & Connectivity |
| Interfaces | 1 x SATA 6GB/s - M.2 Card |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |