Wd green wds480g3g0b-00bjf0 / SSD / 480GB / internal / m.2 2280 / sata 6GB/s | wds480g3g0b
🔥Selling fast!
Wd green wds480g3g0b-00bjf0 / SSD / 480GB / internal / m.2 2280 / sata 6GB/s | wds480g3g0b
EXTRA -10%
from
€185.18
to
- 10%
- 10%
€166.66
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=10&pid=9129416&productId=4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18&quantity=10"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
332
Points earned
In stock
Description
Item No.
4d43624a-510a-4be9-bae1-daecb506bb18
Product Features
- Leading the way to green hard drives
WD led the industry in creating a category of hard drives that use less power and helps to reduce the world's energy demands one computer user at a time. With over 90 million WD Green drives sold customers using WD Green drives have saved the planet over 466 million kwh of power - nearly equaling the annual power production of a single coal power plant! - Conflict-free materials
As a leader in hard drive manufacturing, WD proudly guarantees hard drives are built with 100% conflict free raw materials. - Halogen free
In addition to being RoHS compliant, all WD Green drives are lead and halogen free, resulting in less pollutants getting into environment. - Reduced rare earths dependency
WD Green hard drives are built using less rare earth minerals. Reduced power consumption Best-in-class power management technology delivers significant power savings and solid performance. - Cool and quiet
WD GreenPower technology yields lower operating temperatures for increased reliability and low acoustics perfect for ultra-quiet PCs and external drives. - NoTouch ramp load technology
The recording head never touches the disk media ensuring significantly less wear to the recording head and media as well as better drive protection in transit. - IntelliSeek
Calculates optimum seek speeds to lower power consumption, noise and vibration.
Special Features
- Leading the way to green hard drives
- Conflict-free materials
- Halogen free
- Reduced rare earths dependency
- Cool and quiet
- NoTouch ramp load technology
Attributes
Hdd General Characteristics
- Disk Type: M.2
- Storage Capacity: 480 GB
- Form Factor: 2.5-inch
Details
Product Specification
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | SATA 6GB/s |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Weight | 5.1 g |
| Performance | Performance |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Internal Data Rate | 545 MBps |
| Expansion & Connectivity | Expansion & Connectivity |
| Interfaces | 1 x SATA 6GB/s |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Power | Power |
| Power Consumption | 60 mW (active) 1.7 Watt (max read) 1.7 Watt (max write) 26 mW (sleep) 10 mW (DevSleep) |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, Morocco, RCM, UKCA |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Storage Temperature | -55 °C |
| Max Storage Temperature | 85 °C |
| Shock Tolerance (operating) | 1500 g @ 0.5 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 5 g @ 10-2000 Hz |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 4.9 g @ 7-800 Hz |