Wd red sa500 wds100t1r0b / SSD / 1TB / internal / m.2 2280 / sata 6GB/s | wds100t1r0b
🔥Selling fast!
Wd red sa500 wds100t1r0b / SSD / 1TB / internal / m.2 2280 / sata 6GB/s | wds100t1r0b
from
€417.76
to
- 10%
- 10%
€375.98
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=5"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=8161804&productId=e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4&quantity=5"}]
–+
750
Points earned
Low stock
Description
Item No.
e23ea60d-e7ea-4f23-8ca3-e41dfeccf0d4
Product Features
- Give it your tough workloads
WD Red SSD's superior endurance can handle the heavy read and write loads demanded by NAS, giving you the reliability you need in a 24/7 environment. - Work more efficiently
Purpose-built for NAS with proven Western Digital 3D NAND, the WD Red SSD delivers maximum SATA performance to boost your productivity and effectiveness at home or in the office. - Use it for your demanding applications
The drive reduces latency and improves responsiveness for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, video editing, and more.
Special Features
- Give it your tough workloads
- Work more efficiently
- Use it for your demanding applications
Attributes
Hdd General Characteristics
- Storage Capacity: 1 TB
- Form Factor: 2.5-inch
Details
Product Specification
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 1TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | SATA 6GB/s |
| Features | 24x7 continuous operation, 3D NAND Technology |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 2.38 mm |
| Weight | 7 g |
| Performance | Performance |
| SSD Endurance | 600TB |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Internal Data Rate | 560 MBps (read) / 530 MBps (write) |
| 4KB Random Read | 95000 IOPS |
| 4KB Random Write | 85000 IOPS |
| Reliability | Reliability |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| 24x7 Operation | Yes |
| Expansion & Connectivity | Expansion & Connectivity |
| Interfaces | 1 x SATA 6GB/s - M.2 Card |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Power | Power |
| Power Consumption | 60 mW (active) 2550 mW (read) 3750 Watt (write) 56 mW (sleep) 12 mW (DevSleep) |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | FCC, UL, TUV, BSMI, KC, VCCI, Morocco |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Storage Temperature | -55 °C |
| Max Storage Temperature | 85 °C |
| Shock Tolerance (non-operating) | 1500 g @ 0.5 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 5 g @ 10-2000 Hz |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 4.9 g @ 7-800 Hz |