Asus zendrive u7m sdrw-08u7m-u / disk drive / dvd±rw (±r dl) / dvd-ram / 8x/8x/5x / USB 2.0 / external / silver
🔥Selling fast!
Asus zendrive u7m sdrw-08u7m-u / disk drive / dvd±rw (±r dl) / dvd-ram / 8x/8x/5x / USB 2.0 / external / silver
EXTRA -10%
€70.32
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=17&pid=8272945&productId=b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235&quantity=10"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
140
Points earned
In stock
Description
Item No.
b31a0c90-d6c6-4d91-a970-ab89f5d18235
ASUS ZenDrive U7M SDRW-08U7M-U / Disk drive / DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM / 8x/8x/5x / USB 2.0 / external / silver | 90DD01X2-M29000
Description
ASUS ZenDrive U7M is an external DVD writer featuring an ultra-slim form factor and a stylish design with a concentric-circle hairline finish that adds sophisticated aesthetics to any computer setup. M-DISC burning technology engraves recorded data into a patented rock-like layer that is resistant to extreme conditions, allowing you to save your lifetime memories and important data for a long time.
ASUS ZenDrive U7M SDRW-08U7M-U / Disk drive | 90DD01X2-M29000
Special Features
- High writing speed
- Stylish design and great protection
- Ultra-slim and portable
Product Features
- Stylish design and great protection
ASUS ZenDrive U7M is an external DVD writer featuring a stylish design with a concentric-circle hairline finish that adds sophisticated aesthetics to any computer setup. M-DISC burning technology engraves recorded data into a patented rock-like layer that is resistant to extreme conditions, allowing you to save your lifetime memories and important data for a long time. - Save your precious memories for many years
ASUS ZenDrive U7M supports M-DISC, an archival-quality storage solution designed to help users protect their most precious digital memories - such as family photos and home videos - M-DISC DVDs can preserve data for many years, providing peace of mind that these lifetime memories will be safe for Generations to come. - Ultra-slim and portable
ASUS ZenDrive U7M has an ultra-slim form factor, making it the perfect companion to thin and light laptops.
Product Specification
Details
Product Specification
| Device Type | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM drive - external |
| Colour | Silver |
| Interface | USB 2.0 |
| Width | 13.55 cm |
| Depth | 14.25 cm |
| Height | 1.39 cm |
| Weight | 228 g |
| Type | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| Read Speed | 24x (CD) / 8x (DVD) |
| Write Speed | 24x (CD) / 8x (DVD±R) / 6x (DVD±R DL) |
| CD / DVD Rewrite Speed | 24x (CD) / 6x (DVD-RW) / 8x (DVD+RW) / 5x (DVD-RAM) |
| Supported Recording Modes | Multisession, disc-at-once, track-at-once, packet writing, session-at-once, restricted overwrite, random access write, incremental recording, sequential write |
| Supported Media Formats | CD Text, CD Extra, CD-DA (audio), CD-I, CD-ROM XA, Photo CD, Video CD, CD-ROM, DVD-Video |
| Supported Media Types | CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD-R DL, M-DISC |
| Access Time | 160 ms (DVD), 160 ms (CD) |
| Features | Horizontal/vertical mountable, E-Green Engine technology, Disc Encryption |
| Included Accessories | 2 x M-Disc media |
| Software Included | NERO BackItUp, ASUS WebStorage |
| OS Required | Apple MacOS X, Microsoft Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 |
| System Requirements Details | Pentium 4 - 2 GHz - RAM: 512 MB |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 15 - 80% (non-condensing) |