Qnap hs-264 / nas server / 2 bays / sata 6GB/s / raid 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 / ram 8GB / gigabit ethernet / 2.5 gigabit ethernet / iscsi support
🔥Selling fast!
Qnap hs-264 / nas server / 2 bays / sata 6GB/s / raid 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 / ram 8GB / gigabit ethernet / 2.5 gigabit ethernet / iscsi support
EXTRA -10%
€1,235.98
Only 1 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8646892&productId=5d5af835-1894-4f5d-9d82-1cb1157faf44&quantity=1"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=8646892&productId=5d5af835-1894-4f5d-9d82-1cb1157faf44&quantity=1"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
2470
Points earned
Low stock
Description
Item No.
5d5af835-1894-4f5d-9d82-1cb1157faf44
Product Specification
Device Type
NAS server
Host Connectivity
Gigabit Ethernet / 2.5 Gigabit Ethernet
Total Storage Capacity
0GB
Installed Devices / Modules Qty
0 (installed) / 2 (max)
Width
30.2 cm
Depth
22 cm
Height
4.13 cm
Weight
1.56 kg ()
Processor / Memory
Processor / Memory
Processors Installed
1 x Intel Celeron
Number of Cores
Quad-Core
Max Supported Qty
1
Max Turbo Speed
2.9 GHz
RAM
8GB (installed) / 8GB (supported)
Flash Memory Installed
4GB
Storage Controller
Stor
Details
Product Specification
| Device Type | NAS server |
| Host Connectivity | Gigabit Ethernet / 2.5 Gigabit Ethernet |
| Total Storage Capacity | 0GB |
| Installed Devices / Modules Qty | 0 (installed) / 2 (max) |
| Width | 30.2 cm |
| Depth | 22 cm |
| Height | 4.13 cm |
| Weight | 1.56 kg () |
| Processor / Memory | Processor / Memory |
| Processors Installed | 1 x Intel Celeron |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Max Supported Qty | 1 |
| Max Turbo Speed | 2.9 GHz |
| RAM | 8GB (installed) / 8GB (supported) |
| Flash Memory Installed | 4GB |
| Storage Controller | Storage Controller |
| Type | RAID |
| Interface Type | SATA 6GB/s |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60 |
| Networking | Networking |
| Data Link Protocol | 10Mb LAN, 100Mb LAN, GigE, 2.5 GigE |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, iSCSI, SMTP, FTP, DHCP, Bonjour, SMB, DDNS |
| Remote Management Protocol | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH |
| Network Services Compatibility | Microsoft Active Directory (AD), Apple Bonjour Protocol, DHCP, DDNS, Microsoft CIFS, Network File System (NFS), FTP, FTPS, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), HTTP, HTTPS, Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV) |
| Performance | Concurrent connections (CIFS): 1500 |
| Features | VPN support, trunking, LDAP support, wake on LAN (WOL), Syslog support, manageable, E-mail alert, print server, IPv6 support, video server, firmware upgradable, proxy server, backup server, download client, file sharing, event log, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, SSH support, iTunes server, Jumbo Frames support, DHCP server, FTP server, SMS alert, BitTorrent Client, UPnP Media Server, bandwidth control, IPv4 support, surveillance station, teaming support, DLNA Media Server, Apple Time Machine compatible, DHCP client, e-mail notification, cloud backup, VPN Server, Apple AirPlay |
| Encryption Algorithm | AES-NI |
| Compliant Standards | DLNA CERTIFIED, UPnP |
| Expansion / Connectivity | Expansion / Connectivity |
| Expansion Bays | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Interfaces | 2 x 2.5 Gigabit Ethernet - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.2 Gen 2 - Type A ¦ 2 x HDMI ouTPUt |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), audible alarm, fanless, remote control |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Power | Power |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 100-240 V |
| Power Provided | 60 Watt |
| Software / System Requirements | Software / System Requirements |
| Storage Operating System | QNAP QTS 5.0.0 |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Weight | 2.62 kg |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |