Startech.com 1m displayport 2.1 cable, vesa-certified, dp80 dp 2.1 cable - displayport cable - displayport (m) latched to displayport (m) latched - displayport 2.1 - 1 m - passive, 4k240hz support, 1440p support 240hz, hdr support, up to 80GBps data tran
🔥Selling fast!
Startech.com 1m displayport 2.1 cable, vesa-certified, dp80 dp 2.1 cable - displayport cable - displayport (m) latched to displayport (m) latched - displayport 2.1 - 1 m - passive, 4k240hz support, 1440p support 240hz, hdr support, up to 80GBps data tran
EXTRA -10%
€39.29
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=20&pid=9196427&productId=d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab&quantity=10"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
78
Points earned
In stock
Description
Item No.
d0ca80da-535b-433b-bc48-382b4600a8ab
Product Specification
TypeDisplayPort cable
TechnologyShielded
Shielding MaterialAluminum mylar foil with braid
Jacket MaterialThermoplastic elastomer (TPE)
American Wire Gauge (AWG)30
Plated ConnectorNickel
FeaturesPassive cable, 4K240Hz support, 1440p support 240Hz, HDR support, up to 80GBps data transfer rate, UHBR20, 16K60hz support, 8K85Hz support, strain relief, EMI protection, halogen free, copper conductors, DisplayPort Multi-Stream Transport (MST), 32 audio channels, HDR10 support, ABS
Attributes
Details
Product Specification
| Type | DisplayPort cable |
| Technology | Shielded |
| Shielding Material | Aluminum mylar foil with braid |
| Jacket Material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Plated Connector | Nickel |
| Features | Passive cable, 4K240Hz support, 1440p support 240Hz, HDR support, up to 80GBps data transfer rate, UHBR20, 16K60hz support, 8K85Hz support, strain relief, EMI protection, halogen free, copper conductors, DisplayPort Multi-Stream Transport (MST), 32 audio channels, HDR10 support, ABS housing, G-Sync support, FreeSync support, Variable Refresh Rate (VRR), 600 bend lifespan, 10000 insertions lifespanins |
| Length | 1 m |
| Outside Diameter | 5.8 mm |
| Colour | Black |
| Weight | 80 g |
| Connectivity | |
| Connector | 20 pin DisplayPort - male - latched |
| Connector (Second End) | 20 pin DisplayPort - male - latched |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | DisplayPort 2.1, RoHS, WEEE, VW-1, HDCP 2.2, 8K VESA certified, DSC 1.2a |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 12.5 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 2 cm |
| Shipping Weight | 86 g |
| Service & Support | 2-year warranty |