Roline / displayport cable / displayport (m) latched to displayport (m) latched / displayport 2.0 / 3 m / 8k60hz (7680 x 4320) support, 4k120hz (3840 x 2160) support / black
🔥Selling fast!
Roline / displayport cable / displayport (m) latched to displayport (m) latched / displayport 2.0 / 3 m / 8k60hz (7680 x 4320) support, 4k120hz (3840 x 2160) support / black
EXTRA -10%
€30.39
Only 1 left!
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=9197557&productId=56da009d-f403-4c1d-a807-896c13b35a3c&quantity=1"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=1&pid=9197557&productId=56da009d-f403-4c1d-a807-896c13b35a3c&quantity=1"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
60
Points earned
Low stock
Description
Item No.
56da009d-f403-4c1d-a807-896c13b35a3c
Product Specification
TypeDisplayPort cable
TechnologyScreened
Shielding MaterialAluminium foil with braid
Jacket MaterialPVC
American Wire Gauge (AWG)28/30
Plated ConnectorGold
Features8K60Hz (7680 x 4320) support, 4K120Hz (3840 x 2160) support, ABS connector housing, HDR10 support, 40GBps data rate, Forward Error Correction, Ultra High Bit Rate 10 (UHBR10), Display Stream Compression 1.2a (DSC)
Length3 m
Outside Diameter7 mm
ColourBlack
Connectivity
Connector20 pin DisplayPort - male - latche
Attributes
Details
Product Specification
| Type | DisplayPort cable |
| Technology | Screened |
| Shielding Material | Aluminium foil with braid |
| Jacket Material | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 28/30 |
| Plated Connector | Gold |
| Features | 8K60Hz (7680 x 4320) support, 4K120Hz (3840 x 2160) support, ABS connector housing, HDR10 support, 40GBps data rate, Forward Error Correction, Ultra High Bit Rate 10 (UHBR10), Display Stream Compression 1.2a (DSC) |
| Length | 3 m |
| Outside Diameter | 7 mm |
| Colour | Black |
| Connectivity | |
| Connector | 20 pin DisplayPort - male - latched |
| Connector (Second End) | 20 pin DisplayPort - male - latched |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | DisplayPort 2.0, RoHS, REACH |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 15 cm |
| Shipping Depth | 15 cm |
| Shipping Height | 3 cm |
| Shipping Weight | 200 g |